Rezonans Magnetyczny (MR) do nowoczesne urządzenie diagnostyczne wykorzystujące do tworzenia obrazów ciała człowieka silne stałe pole magnetyczne oraz falę radiową. Badany obszar ciała człowieka umieszczany jest w centrum magnesu i poddawany jest oddziaływaniu fali radiowej, która niesie ze sobą określoną energię potrzebną do wzbudzenia tkanek pacjenta. Wzbudzenie to generowane jest impulsowo, zaś po jego ustąpieniu odczytywane są specyficzne dla danej tkanki sygnały będące podstawą tworzenia obrazów MR. Pojedyncze wzbudzenia trwają bardzo krótko kilka milisekund, jednak całość badania MR obejmującego kilka sekwencji trwa w zależności od badanego obszaru ciała człowieka od 15 do 60 minut.
Zalety obrazowowania MR to możliwość wykonania badania w dowolnej płaszczyżnie, doskonała rozdzielczośc kontrastowa tkanek miękkich, możliwość dokładnego obrazowania struktur układu nerwowego (mózgowia i rdzenia kręgowego) oraz tkanek miękich w zakresie stawów. Dodatkowe zaawansowane techniki badania MR (dyfuzja, tensor dyfuzji, perfuzja, obrazowanie zależne od podatności magnetycznej, spektroskopia) znacznie poszerzają możliwości diagnostyki różnicowej, a niekiedy warunkują możliwość uzyskania prawidłowego rozpoznania. Rzadziej niż w TK wykrzystywane są paramagnetyczne środki kontrastowe, o których podaniu w zależności od problemu klinicznego decyduje lekarz radiolog bezpośrednio podczas badania MR. Podobnie jak w badaniu TK uzyskane w badaniu obrazy MR są przesyłane na konsolę diagnostyczną lekarza oraz do systemów archiwizacji obrazów PACS, a następnie odczytywane przez lekarza radiologa, zaś wyniki badania MR są deponowane w systemie RIS.
osoby z implantami metalicznymi lub wszczepionymi urzędzeniami aktywowanymi mechanicznie, elektrycznie lub magnetycznie typu : rozruszniki serca, neurostymulatory, pompy insulinowe, implanty ślimakowe itp. są bezwzględnie zobowiązane poinformować o tym fakcie personel pracowni przed badaniem MR, gdyż brak takiej informacji może narazić na zniszczeniem zainstalowaną aparaturę medyczną i zagrozić życiu lub zdrowiu pacjenta.
również pacjenci z ciałami obcymi w ciele szczególnie w oku lub pracownicy którzy zawodowo są narażeni na obecność opił ków metali w ciele (tokarze, ślusarze itp.) musz bezwzględnie zgłosić ten fakt personelowi pracowni, ze względu na duże zagrożenie zdrowia tych pacjentów w trakcie badania MR.
do pomieszczenia z aparatem MR nie wolno wnosić metalowych przedmiotów i urządzeń elektronicznych, a w szczególności telefonów komórkowych, kart kredytowych, zegarków mechanicznych lub elektronicznych, biżuteri, ozdób z metali nieszlachetnych. Z uwagi na silne pole magnetyczne przedmioty te mogą ulec uszkodzeniu, spowodować uszkodzenie aparatu MR lub spowodować obrażenia osoby badanej.
Wszystkie przyjmowane regularnie leki z powodu chorób przewlekłych, choroby serca, padaczki, astmy itp. pacjent powinien także zażyć w dniu badania MR.
Podanie paramagnetycznego środka kontrastującego dożylnie może wiązać się z wystąpieniem objawów niepożądanych – objawy te występują bardzo rzadko i są najczęściej przemijające. Pełna informacja nt. objawów ubocznych dostępna jest w Pracowni MR, a także w charakterystyce produktu leczniczego dostepnej np. pod adresem: https://chpl.com.pl/data_files/2012-01-12_Gadovist_ChPL_re-branding_clean_19-10-11.pdf
Do badania należy założyć lużną odzież, bez obecności metalowych lub metalizowanych elementów.
Zgłaszając się na badanie diagnostyczne MR proszę dostarczyć dokumentację medyczną (opis i płyta CD/DVD) poprzednich badań RTG, USG, TK, MR, Endoskopii oraz karty informacyjne z leczenia szpitalnego.
W przypadku pacjentów do lat 18 należy zgłosić się na badanie z opiekunem prawnym (rodzic lub przedstawiciel ustawowy)
Przed badaniem MR celem identyfikacji pacjent będzie proszony o okazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu ID (paszport , prawo jazdy) ze zdjęciem.
Nie zaleca się wykonywania badań MR w I trymestrze ciąży. W przypadku posiadania protez i innych metalicznych ciał obcych konieczne jest poinformowanie o tym personelu pracowni celem ustalenia czy możliwe jest wykonanie badania.
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania badania rezonansu magnetycznego są wszczepione u pacjenta urządzenia aktywowane mechanicznie, elektrycznie lub magnetycznie
rozrusznik serca
neurostymulatory
klipsy metalowe wewnątrzczaszkowe
pompa insulinowa
wszczepiony aparat słuchowy
oraz szczególnie: metaliczne ciało w oku
W przypadku niektórych nowsszych urządzeń tego typu istnieje możliwość badania w polu o natężeniu nie przekraczającym 1.5T, ale decyzję o tym czy można badać pacjenta podejmuje Kierownik Pracowni MR na podstawie dostarczonej przez producenta (za pośrednictwem pacjenta lub lekarza kierującego) charakterystyki produku medycznego. Oświadczenie, w tym względzie lekarza kierującego nie jest wiążące dla lekarza radiologa. Również w przypadku osób zawodowo narażonych na obecność opiłków metali w oku (ślusarz,tokarz itp.) wymagane jest zaświadczenie od okulisty, iż nie mają ciał obcych w oku.
Przeciwwskazania względne
O wykonaniu badania MR w tych wypadkach decyduje lekarz radiolog na podstawie dostarczonej dokumentacji medycznej i w kontekście konkretnego problemu klinicznego.
W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny z Kierownikiem Pracowni MR lub aktualnie wykonującym badania MR lekarzem radiologiem.
W rejestracji pacjent uzyska informację odnośnie terminu odbioru wyniku badania, które zostają oddane do opisu i konsultacji naszych specjalistów. Istnieje możliwość odebrania wyników osobiście lub za pośrednictwem innej osoby po wypełnieniu odpowiedniego upoważnienia. Proszę zgłosić się po odbiór z dokumentem tożsamości. W niektórych uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość przesłania wyniku badania MR za pomocą poczty lub kuriera – personel rejestracji Pracowni MR w takich przypadkach wyjśni państwu tryb postępowania. Wynik składa się z opisu lekarskiego oraz płyty CD/DVD, na której nagrane są obrazy badania MR wraz z opisem .
Potwierdzenie rejestracji można pobrać tutaj.
Aparat firmy GE OPITMA MR360 Advance o sile pola 1.5 Tesli
Aparat firmy SIEMENS Magnetom C! o sile pola 0.35 Tesli